Dovolená s dětmi v Chorvatsku

Cesta do Chorvatska přes Maďarsko

Cesta přes Maďarsko do Chorvatska

Především v hlavní turistické sezoně se někdy při cestě do Chorvatska vyplatí vyhnout obvyklé trase přes Vídeň a Štýrský Hradec a vzít to přes Maďarsko. Unikneme tak kolonám na rakouských dálnicích a hraničním přechodu mezi Slovinskem a Chorvatskem.


Dálniční a silniční síť

Maďarsko vybudovalo novou dálniční síť, ostatní silnice jsou v různorodém stavu. Silnice jsou perfektně značené, doporučujeme se orientovat podle čísla silnice, názvy obcí jsou někdy těžko zapamatovatelné.

Dálnice jsou zpoplatněné, je nutné zaplatit dálniční poplatek/známku. Některé příhraniční úseky nejsou zpoplatněné.

 

Ceny dálničních známek v Maďarsku pro rok 2015

Platnost Cena pro osobní automobil do 3,5t
Týdenní (platnost 10 dní) 2 975 HUF (cca 10 EUR)
Měsíční 4 780 HUF (cca 16 EUR)
Roční 42 980 HUF (cca 146 EUR)

 

Trasy pro cestu přes Maďarsko

Přes Maďarsko bez dálničních poplatků

V úseku mezi slovensko-maďarskou hranicí u obce Rajka a sjezdem u Mosonmagyaróváru na silnici 86 (M15,M1) a také mezi obcí Tornyiszentmiklós a maďarsko-chorvatským hraničním přechodem Letenye (M70) původně bylo možné jet po rychlostní silnici a částečně dálnici bez zaplacení dálničního poplatku. V roce 2015 došlo ke zpoplatnění těchto úseků, tudíž je nutné zakoupit dálniční známku anebo využít souběžných silnic!

 

Rajka - Letenye

Osobně máme vyzkoušenou trasu Rajka – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Lenti – Letenye. Silnice je vcelku slušná, po rovině, ale s velkým množstvím kamionů.

 

Sopron - Letenye

Alternativní trasou je Sopron – Szombathely – Lenti – Letenye, která navazuje na rakouskou dálnici A3 z Vídně a Köszeg – Szombathely – Lenti – Letenye napojující se na rakouskou rychlostní silnici S31.

 

Köszeg - Letenye

 

Rajka - Mohacs

Pokud jedete na jižní pobřeží přes Bosnu a Hercegovinu, použijete trasu Rajka – Budapešť – Mohács, která vede celá po dálnici (nutné zakoupit dálniční známku).

 

Rajka - Barcs: nejlevnější cesta do Dalmácie

Trasa Rajka - Sárvar - Keszthely - Barcs je součástí nejkratší a nejlevnější trasy z ČR a západního Slovenska do střední a jižní Dalmácie. S výjimkou obchvatu u Mosonmagyaróváru cesta vede mimo dálnici po státní silnici (dálnici se lze vyhnout, nutné sjet u bývalého hraničního přechodu Rajka). Silnice je poměrně kvalitní. Silniční provoz mívá ve dne střední intenzitu, v noci malou.

Tato trasa navazuje na chorvatský úsek Barcs - Virovitica - Daruvar - Gradiška (bez dálničních poplatků) a následně na bosenský úsek Gradiška – Banja Luka – Jajce – Bugojno – Mostar – Metković (zpoplatněna pouze rychlostní silnice mezi Gradiškou a Banja Lukou - cca 1,5 EUR). 

 

Užitečné odkazy

www.motorway.hu - informace o provozu a poplatcích na maďarské dálniční síti

Komentáře  

 
+1 #10 Jar.Koloušek 2016-09-19 08:15
Jel jsem 10.9 úsek Czorna Sombately po nové dálnici bez poplatků příští rok bude určitě zpopatněná doporučji tuto cestu.Bohužel pro obytná auta je i chorvatská dálnice drahá. Krátký úsek do Banja Luky asi 20km stojí 7e. Vyplatí se objet.
Citovat
 
 
+1 #9 Administrator 2015-07-23 07:22
Cituji Jakub Veverka:
Jen se chci ujistit, tedy trasa Rajka - Letenye je od nynejsiho roku zpozplatnena?
Diky za odpoved

Zpoplatněné je použití dálnic a silnic pro motorová vozidla na této trase. Existují však možnosti jak se těmto krátkým úsekům vyhnout.
Citovat
 
 
0 #8 Administrator 2015-07-23 07:18
Cituji Radek:
Nejdou ty mapy nějak otevřít v samostatném (velkém) okně ?

V tuto chvíli bohužel nejdou, mapa je orientační. Tuto připomínku vezmeme v potaz při aktualizaci stránek.
Citovat
 
 
+1 #7 Radek 2015-07-22 11:12
Nejdou ty mapy nějak otevřít v samostatném (velkém) okně ?
Citovat
 
 
+10 #6 Jakub Veverka 2015-07-19 09:12
Jen se chci ujistit, tedy trasa Rajka - Letenye je od nynejsiho roku zpozplatnena?
Diky za odpoved
Citovat
 
 
+1 #5 Nela Nováková 2015-07-08 06:40
Chci se zeptat po jaké silnici jedete od Mosonmagyaróvár do Szombathely? Myslím tím po které cestě jedete, než se napojíte na 86? děkuji ;)
Citovat
 
 
+3 #4 Pavel 2015-06-27 14:01
můžu se přidat k informacím Jardy Čermáka. Trasu Rajka-Csorna - Lendava máme najetou několikrát. vždy v klidu a bez kolon. Porovnání průběhu trati přes Vídeň-Graz atd. je tato sice o hodinu delší, ale bez nervů. Můžu všem doporučit.
Citovat
 
 
+3 #3 August 2014-08-28 14:31
Pořád váhám jestli auto nebo autobus. Nějaké srovnání jsem četl na webu http://www.zamorem.cz/autem-nebo-autobusem-vime-jak-nejlepe-dojet-k-mori/ ale pořád nevím. nějaká osobní zkušenost?
Citovat
 
 
+7 #2 JARDA ČERMÁK 2014-08-07 11:00
Dobrá trasa je taky Rajka-Csorna-Sz ombathely-Lenda va(Slo)-Mursko Središče-Čakove c. V Lendavě bacha na dálnici , kopíruje jí silnice bez poplatku !
Citovat
 
 
+9 #1 Petr Horák 2014-07-18 04:29
Ještě celkem dobrá trasa přes Maďarsko je: Rajka-dálnice na Budapest-sjet na silnici 81 na Szekesféhervár- Pér- Szekesféhervár- Goričan. Je to kapánek delší než přes Szombately,Czor na,Lenti, ale je to krásná pohodlná cesta a oproti zmiňované cestě je to velká úspora času.
Citovat
 

Cesta do Chorvatska přes Slovinsko
Cesta přes Slovinsko do Chorvatska Slovinsko je malá země sousedící s Rakouskem, Itálií, Maďarskem a Chorvatskem. Při cestě do Chorvatska se obvykle projíždí alespoň malou částí Slovinska.
Cesta do Chorvatska přes Bosnu a Hercegovinu
Cesta přes Bosnu a Hercegovinu do Chorvatska

Bosna a Hercegovina je krásná země s mnoha přírodními zajímavostmi a specifickou balkánskou kulturou. Při cestě na jižní část chorvatského pobřeží rozhodně stojí za úvahu naplánovat si cestu přes Bosnu a Hercegovinu.

Chorvatské dálnice - odpočívadla s dětským hřištěm
Chorvatské dálnice - odpočívadla s dětským hřištěm

Dálnice v Chorvatsku jsou nové, moderní a s kvalitním zázemím. Některá odpočívadla u chorvatských dálnic jsou mimo běžného vybavení (WC, čerpací stanice, restaurace) také opatřena dětským hřištěm.

Elektronické mýtné na chorvatských dálnicích - ENC
Elektronické mýtné na chorvatských dálnicích (ENC)

Příjemnou novinkou na chorvatských dálnicích od roku 2013 je možnost nákupu ENC balíčků pro elektronickou platbu mýtného na všech mýtnicích HAC (chorvatských dálnic) 24 hodin denně, dále v prodejních místech TISKU, SLOBODNE DALMACIJE a ZAGREBAČKE BANKY.

Výlety a zábava na FacebookuVýlety a zábava na YoutubeDovolená s dětmi v Chorvatsku na Google+

Cestování do Chorvatska