Dovolená s dětmi v Chorvatsku

Výlet na vrcholy Sveti Jure a Vošac na Biokovu

Výlet na Biokovo

Lokalita: Sveti Jure, Biokovo, střední Dalmácie, Chorvatsko

 

Zajímavosti: výhled do okolí, televizní věž

 

Časová náročnost výletu: 3-4 hodiny

Biokovo je pohoří ve střední Dalmácii, které se táhne podél Makarské riviéry. Jeho nejvyšší vrchol Sveti Jure (1.762 m) je druhým nejvyšším bodem Chorvatska, přitom je vzdušnou čarou vzdálen od moře pouhé 3 kilometry. V roce 1979 byla na vrcholu vybudována televizní věž a cesta k ní vyasfaltována.

Autem je možné dojet až k samotnému vrcholu Sv. Jure. Ze silnice spojující Makarskou a Ravču (D-512) odbočíte nad úrovní Podgory. Vjíždíte do chráněné krajinné oblastí (park prirode), platí se zde vstupné. V úvodních serpentinách je cesta vcelku široká. Později se sice už tolik nestoupá, ale cesta je průjezdná střídavě pro jedno nebo dvě auta.Takže, když se potkáte s protijedoucím autem, občas jeden z řidičů musí vycouvat k nejbližšímu širšímu místu. Pro zkušenější řidiče nic hrozného, místy trochu dobrodružné. Před vrcholem Sv. Jure vás čeká několik serpentin (lze zaparkovat i před nimi a na vrchol dojít pěšky). Nahoře Vás uchvátí úžasný rozhled do okolí - do chorvatského a bosenského vnitrozemí a na okolní ostrovy.

Asi v půlce cesty je také možné odbočit k vrcholu Vošac (1.400 m), posledních několik set metrů musíte bezpečným stoupáním po pěšině na Vošac vyjít pěšky. Z Vošacu je na rozdíl od Sv. Jure krásný výhled do letovisek Makarské riviéry (Makarská, Tučepi, Podgora).

 

Trasa cesty na vrchol Sveti Jure


Zvětšit mapu

 

Trasa cesty na vrchol Vošac


Zvětšit mapu

Fotogalerie


Malé oblázkové pláže u Podgory
Malé oblázkové pláže u Podgory

Podgora patří k oblíbeným letoviskům Makarské riviéry. Nachází se 9 kilometrů jihovýchodně od Makarské. Letovisko je poměrně rušné, ale i odpůrci přeplněných pláží najdou v blízkosti Podgory klidnější místa ke koupání.

Městská pláž v Drveniku
Městská pláž v Drveniku

V Drveniku je nevelká městská pláž s malými oblázky a zčásti hrubým pískem.

Nová propojka na Makarskou riviéru - tunel Sveti Ilija skrz Biokovo
Tunel Sveti Ilija

Dne 8.7.2013 byl otevřen tunel skrz pohoří Biokovo zajišťující rychlé propojení dálnice A1 Zagreb – Split – Ploče s Makarskou riviérou.

Pláž v letovisku Živogošće - Blato
Pláž v letovisku Živogošće - Blato

Obec Živogošće spojuje malé osady Porat, Mala Duba a Blato. Jedná se o klidnější lokalitu vhodnou pro rodinnou dovolenou. V Živogošće – Blato je pěkná oblázková pláž s borovicemi.

Výlety a zábava na FacebookuVýlety a zábava na YoutubeDovolená s dětmi v Chorvatsku na Google+

Cestování do Chorvatska