Dovolená s dětmi v Chorvatsku

Autem do Chorvatska

Praktické a osobně ověřené informace pro cestu na dovolenou do Chorvatska

Vyrážíte-li poprvé s dětmi autem k moři, počítejte s tím, že budete muset dělat častější a delší přestávky, než když jedete sami. Pokud řídí oba partneři, je vhodné vyrazit na noc a s partnerem se střídat v řízení. Velký pozor si musíte dát na mikrospánek, který je hlavně nebezpečný nad ránem i díky monotónní jízdě po dálnici.

Mnohem bezpečnější a pohodlnější variantou je rozdělit cestu na dva dny a přespat v půli cesty. Volný čas můžete využít k nějakému výletu.

V červenci a srpnu není vhodné vyrážet o víkendech, především v pátek a sobotu nejsou kolony na dálnicích a hraničních přechodech ničím neobvyklým. Cesta se pak může prodloužit i o několik hodin.

Autem do Chorvatska

 

Aktuality pro sezónu 2014

V prosinci roku 2013 byl otevřen poslední 11 km dlouhý úsek dálnice ze Zagrebu do Ploče.

 

Chorvatsko v EU

Chorvatsko 1.7.2013 vstoupilo do Evropské Unie. Pro vstup do země stačí občanský průkaz, není nutné mít pas. Pozor, děti musí mít také občanský průkaz nebo pas!

 

Silniční a dálniční síť v Chorvatsku

Začátkem 21. století byla v Chorvatsku vybudována rozsáhlá moderní dálniční síť. Chorvatské dálnice jsou na vysoké úrovni, s mnoha tunely a viadukty v hornatých oblastech. Téměř všude je možné projíždět předepsanou maximální rychlostí 130 km/h (v tunelech obvykle 100 km/h). Dálnice jsou opatřené proměnnou signalizací upozorňující na kolony a jiná nebezpečí. 

Dálnice jsou zpoplatněné, při nájezdu se dostane kartička, která se odevzdává při výjezdu z dálnice. Dálniční poplatky doporučujeme platit kartou, platba je rychlá a bezproblémová, navíc u mýtných bran označených pro platbu kartou obvykle nebývají fronty. Mýtné brány označené ENC jsou určené pro vozidla vybavená přístroji pro automatickou platbu.

Jízda po ostatních silnicích je zdlouhavá s častými průjezdy obcemi. Vyhýbat se chorvatským dálnicím se obvykle nevyplatí kvůli velké časové ztrátě.

Cesta do Chorvatska přes Maďarsko

Poslední aktualizace 4. 6. 2015
Cesta přes Maďarsko do Chorvatska

Především v hlavní turistické sezoně se někdy při cestě do Chorvatska vyplatí vyhnout obvyklé trase přes Vídeň a Štýrský Hradec a vzít to přes Maďarsko. Unikneme tak kolonám na rakouských dálnicích a hraničním přechodu mezi Slovinskem a Chorvatskem.

Chorvatské dálnice - odpočívadla s dětským hřištěm

Poslední aktualizace 14. 1. 2014
Chorvatské dálnice - odpočívadla s dětským hřištěm

Dálnice v Chorvatsku jsou nové, moderní a s kvalitním zázemím. Některá odpočívadla u chorvatských dálnic jsou mimo běžného vybavení (WC, čerpací stanice, restaurace) také opatřena dětským hřištěm.

Hlavní trasy k pobřeží v Chorvatsku

Poslední aktualizace 10. 1. 2014
Hlavní trasy k pobřeží v Chorvatsku

Přehled hlavních silníčních tras Chorvatskem k pobřeží Jaderského moře. Trasy na Istrii, severní, střední i jižní Dalmácii. Alternativní trasa přes Plitvická jezera.

Nová propojka na Makarskou riviéru - tunel Sveti Ilija skrz Biokovo

Poslední aktualizace 10. 1. 2014
Tunel Sveti Ilija

Dne 8.7.2013 byl otevřen tunel skrz pohoří Biokovo zajišťující rychlé propojení dálnice A1 Zagreb – Split – Ploče s Makarskou riviérou.

Elektronické mýtné na chorvatských dálnicích - ENC

Poslední aktualizace 10. 1. 2014
Elektronické mýtné na chorvatských dálnicích (ENC)

Příjemnou novinkou na chorvatských dálnicích od roku 2013 je možnost nákupu ENC balíčků pro elektronickou platbu mýtného na všech mýtnicích HAC (chorvatských dálnic) 24 hodin denně, dále v prodejních místech TISKU, SLOBODNE DALMACIJE a ZAGREBAČKE BANKY.

Cesta do Chorvatska přes Slovinsko

Poslední aktualizace 10. 1. 2014
Cesta přes Slovinsko do Chorvatska Slovinsko je malá země sousedící s Rakouskem, Itálií, Maďarskem a Chorvatskem. Při cestě do Chorvatska se obvykle projíždí alespoň malou částí Slovinska.

Cesta do Chorvatska přes Bosnu a Hercegovinu

Poslední aktualizace 10. 1. 2014
Cesta přes Bosnu a Hercegovinu do Chorvatska

Bosna a Hercegovina je krásná země s mnoha přírodními zajímavostmi a specifickou balkánskou kulturou. Při cestě na jižní část chorvatského pobřeží rozhodně stojí za úvahu naplánovat si cestu přes Bosnu a Hercegovinu.


Výlety a zábava na FacebookuVýlety a zábava na YoutubeDovolená s dětmi v Chorvatsku na Google+

Cestování do Chorvatska