Dovolená s dětmi v Chorvatsku

Cesta do Chorvatska přes Slovinsko

Cesta přes Slovinsko do Chorvatska Slovinsko je malá země sousedící s Rakouskem, Itálií, Maďarskem a Chorvatskem. Při cestě do Chorvatska se obvykle projíždí alespoň malou částí Slovinska.

Dálniční a silniční síť ve Slovinsku

Ve Slovinsku téměř celá tranzitní síť vede po nových dálnicích. Pro jízdu po dálnici je však nutné mít poměrně drahou dálniční známku.

Ostatní silnice jsou na různorodé úrovni. Pokud by jste se chtěli vyhnout drahé dálnici, je na zvážení, zda se vyplatí časová ztráta při objíždění dálnice.

 

Ceny dálničních známek ve Slovinsku pro rok 2014

Platnost

Cena pro osobní automobil do 3,5t

(s výškou vozidla do 130cm nad přední nápravou)

Cena pro osobní automobil do 3,5t

(s výškou vozidla větší než 130cm nad přední nápravou)

Týdenní (7 dní) 15 EUR 40 EUR 
Měsíční 30 EUR 80 EUR
Roční 95 EUR  220 EUR

Podrobnější informace jsou na stránkách DARS.

 

Hlavní trasy

Šentilj - Maribor - Macelj

Při cestě přes rakouský Štýrský Hradec se obvykle projíždí krátkým úsekem Šentilj – Maribor – Macelj. Z celkové 65 km dlouhé trasy na posledních 14 km není dálnice dokončena.

 

Mimo slovinskou dálnici přes Mureck

Alternativou je jízda přes Mureck v Rakousku, Lenart a Ptuj ve Slovinsku. Ušetřené peníze za dálniční známku stojí cca 1 hodinu časové ztráty, vzdálenost je podobná, ale jede se výrazně pomaleji. Je nutné pozorně sledovat ukazatele.

 

Na severní pobřeží přes Šentilj a Ljubljanu

Pro cestu na severní pobřeží využijeme trasu Šentilj – Maribor – Ljubljana – Postojna – Rupa, tudy vede do Postojny dálnice, zbylých 40 km po staré silnici.

 

Na severní pobřeží od Vilachu přes Jesenice a Ljubljanu

Pokud jedete od Villachu v Rakousku, pokračujte trasou Jesenice – Ljubljana – Postojna – Rupa. I v tomto případě vede až do Postojny dálnice.


Cesta do Chorvatska přes Maďarsko
Cesta přes Maďarsko do Chorvatska

Především v hlavní turistické sezoně se někdy při cestě do Chorvatska vyplatí vyhnout obvyklé trase přes Vídeň a Štýrský Hradec a vzít to přes Maďarsko. Unikneme tak kolonám na rakouských dálnicích a hraničním přechodu mezi Slovinskem a Chorvatskem.

Cesta do Chorvatska přes Bosnu a Hercegovinu
Cesta přes Bosnu a Hercegovinu do Chorvatska

Bosna a Hercegovina je krásná země s mnoha přírodními zajímavostmi a specifickou balkánskou kulturou. Při cestě na jižní část chorvatského pobřeží rozhodně stojí za úvahu naplánovat si cestu přes Bosnu a Hercegovinu.

Chorvatské dálnice - odpočívadla s dětským hřištěm
Chorvatské dálnice - odpočívadla s dětským hřištěm

Dálnice v Chorvatsku jsou nové, moderní a s kvalitním zázemím. Některá odpočívadla u chorvatských dálnic jsou mimo běžného vybavení (WC, čerpací stanice, restaurace) také opatřena dětským hřištěm.

Elektronické mýtné na chorvatských dálnicích - ENC
Elektronické mýtné na chorvatských dálnicích (ENC)

Příjemnou novinkou na chorvatských dálnicích od roku 2013 je možnost nákupu ENC balíčků pro elektronickou platbu mýtného na všech mýtnicích HAC (chorvatských dálnic) 24 hodin denně, dále v prodejních místech TISKU, SLOBODNE DALMACIJE a ZAGREBAČKE BANKY.

Výlety a zábava na FacebookuVýlety a zábava na YoutubeDovolená s dětmi v Chorvatsku na Google+

Cestování do Chorvatska