Dovolená s dětmi v Chorvatsku

Cesta do Chorvatska přes Bosnu a Hercegovinu

Cesta přes Bosnu a Hercegovinu do Chorvatska

Bosna a Hercegovina je krásná země s mnoha přírodními zajímavostmi a specifickou balkánskou kulturou. Při cestě na jižní část chorvatského pobřeží rozhodně stojí za úvahu naplánovat si cestu přes Bosnu a Hercegovinu.

Silniční a dálniční síť v Bosně a Hercegovině

S výjimkou úseku mezi Kakanjem a Sarajevem nemá Bosna a Hercegovina dálniční síť. Hlavní silnice jsou v dobrém stavu, ale s velkým množstvím zatáček a průjezdů obcemi. Jede se pomalu, povolenou rychlost se vyplatí dodržovat díky častým policejním hlídkám. 

Aktuálně: Dopravní informace po povodních v Bosně a Hercegovině

 

Hlavní trasy

Šamac - Metković

Trasa Šamac – Doboj – Zenica – Sarajevo – Mostar – Metković je hlavní spojkou mezi severem a jihem země. Na severu navazuje na chorvatské dálnice A3 do Zagrebu a A5 do Osijeku. Na jihu se napojuje na dálnici A1 do Splitu a silnici D8 do Dubrovníku.

V úseku Kakanj – Sarajevo byla postavena nová dálnice, zbytek vede po státních silnicích. Průjezd je bezproblémový, ale počítejte s poměrně vysokým provozem. Silnice vede převážně údolím řeky Bosny a Neretvy obklopenými horami. Především úsek mezi Jablanicou a Mostarem se naléza v opravdu krásném kaňonu řeky Neretvy.

 

 

Gradiška - Metković

Alternativní trasa Gradiška – Banja Luka – Jajce – Bugojno – Mostar – Metković  je klikatější ale ještě zajímavější a krásnější, navíc s mnohem menším provozem. V úseku od hraničního přechodu v Gradišce do Banja Luky byla nově postavena čtyřproudová rychlostní silnice (platí se mýtné cca 1,5 EUR). Za Banja Lukou se silnice dostává do fascinujícího kaňonu řeky Vrbas. Za Gornjim Vakufem Vás čeká výjezd přes sedlo nad obcí Prozor-Rama s impozantním výhledem do údolí i na okolní hory. U Jablanice se Vám občas naskytnou výhledy na Jablanické jezero. Za Jablanicou projíždíte již výše zmíněným kaňonem řeky Neretvy. 

 

Ubytování cestou na Jadran

Tranzitní ubytování na Jadran v zařízeném rodinném domě na trase přes Bosnu a Hercegovinu


Cesta do Chorvatska přes Maďarsko
Cesta přes Maďarsko do Chorvatska

Především v hlavní turistické sezoně se někdy při cestě do Chorvatska vyplatí vyhnout obvyklé trase přes Vídeň a Štýrský Hradec a vzít to přes Maďarsko. Unikneme tak kolonám na rakouských dálnicích a hraničním přechodu mezi Slovinskem a Chorvatskem.

Cesta do Chorvatska přes Slovinsko
Cesta přes Slovinsko do Chorvatska Slovinsko je malá země sousedící s Rakouskem, Itálií, Maďarskem a Chorvatskem. Při cestě do Chorvatska se obvykle projíždí alespoň malou částí Slovinska.
Mostar - Starý most spojující katolickou a muslimskou kulturu
Mostar - Starý most 

Lokalita: Mostar, jižní Bosna a Hercegovina

 

Zajímavosti: historické jádro města, kamenný most

 

Časová náročnost výletu: 1-3 hodiny

Vodopády Kravica
Vodopády Kravica

Lokalita: Kravica u Ljubuški, jižní Bosna a Hercegovina

 

Zajímavosti: vodopády, koupání

 

Časová náročnost výletu: 1-2 hodiny

Výlety a zábava na FacebookuVýlety a zábava na YoutubeDovolená s dětmi v Chorvatsku na Google+

Cestování do Chorvatska